İsrailli Kadın Asker Filistinli Mahkumla Cinsel İlişki Yaşadığını İtiraf Etti

Cezaevinde görevli bir kadın askerin itirafı İsrail’i karıştırdı. Görevli bulunduğu cezaevinde yatan Filistinli bir erkek mahkum ile cinsel ilişki yaşadığını itiraf eden kadın askerin sözlerinin ardından mahkeme yeni bir karara vardı.

İsrail’de yüksek güvenlikli bir cezaevinde görevli kadın askerin itirafı ülkeyi karıştırdı.

İsrail’in yüksek güvenlik ve gözlem altında tutulması gereken mahkumları gönderdiği cezaevlerinden birinde yaşanan olayda İsrail ordusuna mensup, cezaevinde görev yapmakta olan bir kadın asker Filistinli bir mahkum ile yaşadığı cinsel ilişkiyi itiraf etti.

Zorunlu askerlik görevini yapmakta olduğu düşünülen kadın kendisine yöneltilen suçlamaların ardından suçunu kabul etti.

İsrail basınında yer alan haberlerde asker ve mahkumun isimleri açıklanmazken bahsi geçen mahkumun İsrailli sivillere yönelik bir saldırı hazırlığında olduğu için cezaevinde tutulduğu öğrenildi.

Müebbet hapis cezası bulunan mahkum olayın açığa çıkmasının ardından farklı bir koğuşa nakledildi.

Konu ile ilgili sorgulama öncesinde koğuşu değiştirilen mahkum hakkında İsrail basınında yer alan bazı iddialar adamın farklı kadın askerlere de yakınlık kurmuş olabileceği yönünde. Bunun yanı sıra soruşturmaya konu olan kadın askerin ne ceza aldığı ise belirsiz.

Konunun İsrail yargısına taşınmasının ardından ise kadın askerlere yönelik yeni bir karara varıldı.

İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Ben-Gvir’in konuya ilişkin yaptığı açıklamalarda bundan sonra kadın askerlerin yüksek güvenlikli cezaevlerinde görev yapmayacakları, halihazırda görevde olanların ise kademeli olarak bu görevlerden çekilecekleri duyuruldu. Bu açıklamalara göre kadın askerlerin bu görevlerden çekilmesi 2025 yılını bulacak.

Kadın askerlerin bu cezaevlerinde görev yapmamaları daha önce de gündeme gelmişti.

Erkeklerin 32, kadınların 274 ay zorunlu askerlikle yükümlü oldukları İsrail’de benzer iddialar daha önceki yıllarda da dile getirilmiş, konuyla ilgili farklı soruşturmalar başlatılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir