HIV Virüsü Kapmış Bir Kişinin Hastalığı Yıllarca Teşhis Edilememesi Mümkün mü?

İnsan bağışıklık yetmezliği virüsü (HIV), kan, vajinal sıvı ve meni dahil vücut sıvıları yoluyla aktarılan bir virüs. Bu virüsü kapan kişiler test yaptırmadıkları sürece durumlarını anlayamazlar. Peki bu durum yıllarca devam edebilir mi? Buyurun birlikte bakalım…?

Kaynak: https://www.quora.com/Can-an-HIV-infe…

İnsan bağışıklık yetmezliği virüsü (HIV), kan, vajinal sıvı ve meni dahil vücut sıvıları yoluyla aktarılan bir virüs.

HIV’li birçok kişi, ilk enfekte olduktan 2-6 hafta sonra grip benzeri semptomlar yaşar. Boğaz ağrısı, ateş, vücutta döküntü, yorgunluk, eklem veya kas ağrısı belirtileri görülebilir.

Bazı kişiler ise haftalar, aylar ve hatta yıllar boyunca hiçbir semptom göstermez.

Bu belirtiler soğuk algınlığı veya grip olarak kolayca yanlış teşhis edilebilir. Bu nedenle semptomlarınızın HIV’den kaynaklanabileceğinden şüpheleniyorsanız, özellikle yakın zamanda korunmasız cinsel ilişki yaşadıysanız, test yaptırmalısınız.

HIV ile enfekte olursanız ancak test yaptırmazsanız veya çok erken test yaptırırsanız, tanı koyulması uzun zaman alabilir.

HIV enfeksiyonunun kronik (asemptomatik) fazı sırasında, birkaç yıl boyunca herhangi bir semptom yaşamayabilirsiniz. Bu zaman dilimi kişiden kişiye değişir ancak 10 yıla kadar sürebilir.

Virüs bağışıklık sisteminize giderek zarar verir. National AIDS Trust’a göre, 2019’da HIV teşhisi konan kişilerin yüzde 42’sinde kronik faz HIV enfeksiyonu vardı ve geç teşhis edilen kişiler ortalama olarak 3-5 yıldır HIV ile yaşıyordu.

HIV uzun süre tedavi edilmezse, bağışıklık sistemi o kadar zayıflar ki enfeksiyon edinilmiş bağışıklık yetersizliği sendromu (AIDS) olarak bilinen evre 3’e ilerler.

Enfeksiyon AIDS aşamasına ilerlerse ve enfekte olan kişi tedavi edilmiyorsa, hayatı tehdit eden semptomlar yaşamaya başlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir