Bu 2 Kripto Para Fırlatmayı Bekliyor: Bu Seviyeler Hedefte!

Bitcoin 11 Ocak’taki en yüksek seviyesinden 12 Ocak’taki en düşük seviyesine %15’lik bir düşüş gördü. Bu ani fiyat değişimi, düşüş eğiliminin artmasına neden oldu. Böylece, yatırımcılar lider kripto para birimine karşı bahis oynadı. Bunun yanında son süreçte lider altcoin Ethereum da benzer bir durum yaşadı. Kripto uzmanı Vinicius Barbosa, bu 2 kripto para birimi için muhtemel bir ‘short squeeze’den bahsediyor. Dolayısıyla bunun da BTC ve ETH fiyatlarını kuzeye itmesi mümkün.

Lider kripto para bir ‘short squeeze’le 50.000 dolara ulaşabilir!

İlginç bir şekilde, traderlar short pozisyon açarak yukarı doğru likidite havuzları oluşturuyor. Bunlar da piyasa yapıcıların hedefi haline gelebiliyor. Kripto para birimi bu likidite havuzlarına ulaşırsa, pozisyonlar kapatılır ya da likide edilir. Bu durumda da fiyatlar daha fazla yükselir. Buna ‘short squeeze’ denir. CoinGlass’ın likidasyon ısı haritaları Bitcoin ve Ethereum için bir ‘short squeeze’ ihtimalini gösteriyor.

Özellikle, Bitcoin haftalık zaman diliminin 49.281 dolarda 575,95 milyon dolar değerinde bir likidite havuzuna sahip. Bundan önce, CoinGlass’ın grafiği, mevcut fiyatlardan 42.800 dolar civarında short pozisyon likidasyonlarını bekleyen büyük miktarları gösteriyor. Bitcoin, boğa balinaları için kolay bir hedef olan bu mevcut likiditeyi silerek %15 yükselebilir. Dahası, lider kripto para için aşağı yönde neredeyse hiç likidite yok. Bu da bu veya önümüzdeki hafta herhangi bir anda bir fiyat pompalamasını destekliyor.

BTC likidasyon ısı haritası. Kaynak: CoinGlass

Ethereum (ETH) için ‘short squeeze’ uyarısı

Son fiyat düşüşünde yalnızca Bitcoin zarar görmedi. Diğer kripto paralar da satışlar ve onlara karşı daha fazla short pozisyonlara tanık oldu. Örneğin, Ethereum (ETH) 11 Ocak’taki en yüksek fiyatından ertesi gün en düşük fiyatına kadar yaklaşık %10 değer kaybetti.

Bu arada Ethereum, aşağı doğru bir miktar dağıtılmış likidite ile biraz daha dengeli bir senaryoya sahip. Bununla birlikte, kripto para için en önemli ağırlık 2.700 dolara işaret ediyor. Burada 40 milyon dolarlık konsantre likidasyon bu fiyatta bir ‘short squeeze’ bekliyor. En yakın pozisyonları 2.560 ila 2.570 dolar arasında kırmak, bir likidasyon olayını başlatmak için çok önemli olacaktır. En yüksek hedefe ulaşmak, mevcut fiyatlardan alım yapan Ethereum yatırımcıları için 2.500 dolardan %8’in üzerinde kazanç anlamına gelecek.

ETH likidasyon ısı haritası. Kaynak: CoinGlass

Ancak, konsantre likiditenin bu likidasyonların gerçekleşeceğini garanti etmediğini anlamak önemli. Fiyatların artması için talep gereklidir. Bu da bir ‘short squeeze’i tetiklemek için şarttır. Sonuç olarak, kripto para piyasası öngörülemez. Dolayısıyla, her şeyin birkaç saat hatta birkaç dakika içinde değişmesi mümkün.

Makaledeki görüşler ve tahminler uzmana ait olup, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Kriptokoin.com olarak yatırım yapmadan önce mutlaka kendi araştırmanızı yapmanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir