Analist: Bu 2 Altcoin Fiyatının Fırlama Potansiyeli Yüksek!

Kripto para türevleri piyasasında hacim düşüyor. Çoğu proje 24 saatlik hacimlerinde %50 kayıp kaydetti. Bunun da beklenen günlük oynaklığı azaltması mümkün. Bununla birlikte, keskin bir gözlemci düşük hacimli senaryolarda bile her zaman bir short pozisyon fırsatı yakalayabilir. Kripto analisti Vinicius Barbosa, ‘short squeeze’ potansiyeli yüksek olan 2 altcoin belirledi.

Altcoin Solana (SOL) için ‘short squeeze’ uyarısı

Özellikle Solana’nın (SOL), 3 günlük zaman diliminde yukarı yönlü likidite miktarını göz önüne aldığımızda yakında bir ‘short squeeze’ ile karşı karşıya kalması mümkün. Kripto traderları, önceki tasfiye havuzlarını çoktan avladılar.

SOL 3 günlük tasfiye ısı haritası. Kaynak: CoinGlass

Özellikle, bir dizi küçük likidite havuzundan sonra en yüksek konsantrasyon 111,56 dolar. Bu fiyat hedefine ulaşması, şu anda 101 dolardan işlem gören altcoin için %10’luk bir artış anlamına geliyor. Son 24 saat içinde yatırımcılar 3,62 dolar short pozisyon açtı. Böylece, Solana’nın günlük türev hacminin %51,27’sini oluşturdu. SOL’un hacminin %38’ini kaybetmesi oldukça dikkat çekici. Çünkü bu, kripto para piyasası için ortalama kayıplardan daha yüksek olarak gerçekleşti.

SOL türevleri hacim verileri. Kaynak: CoinGlass

Ripple (XRP) short likidasyonlara fırlayacak mı?

Bu arada, XRP tokenı 24 saatlik türev hacminin %63’ünü kaybetti. Böylece altcoin, yazı sırasında 0,567 dolardan işlem görüyordu. Günlük 1,39 milyar dolarlık hacimle, açığa satanlar 760,57 milyon dolarla (%52,05) hakim durumda.

XRP türevleri hacim verileri. Kaynak: CoinGlass

İlginç bir şekilde, likidasyon ısı haritası her iki metriğin de sonuçlarını gösteriyor. Düşük hacim, haritada daha az likidite anlamına geliyor. Short satıcı hakimiyeti mevcut likiditeyi yukarı doğru ağırlaştırıyor. Bu kombinasyon, fiyatı fırlatacak kadar olmasa da XRP için bir ‘short squeeze’i destekliyor. Esasen, kısa vadeli bir likidasyon olayı, altcoin fiyatını 0,613 dolara kadar çıkarabilir ve en olası isabet 0,602 dolar.

XRP 3 günlük likidasyon ısı haritası. Kaynak: CoinGlass

SOL gibi, XRP traderları da daha önce bu havuzları tasfiye etti. Bu da alaka düzeylerinin kanıtı. Bununla birlikte, her iki altcoin için de düşük hacim, bu senaryonun her an kolayca değişebileceği anlamına geliyor. Piyasada long pozisyonlar için önemli bir hacim oluşursa, likidite boğaların likidasyonlarını ve stop avlarını destekleyerek fiyatı aşağı çekebilir.

Makaledeki görüşler ve tahminler analiste ait olup, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Kriptokoin.com olarak yatırım yapmadan önce mutlaka kendi araştırmanızı yapmanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir