ABD ve Japonya tedirgin: Kuzey Kore ‘casus uydusunu’ başarıyla fırlattı!

Uzay ajansı, Kuzey Kore’nin ABD ve müttefiklerinin uluslararası kınamalarına meydan okuyarak ilk casus uydusunu başarıyla yörüngeye yerleştirdiğini açıkladı.

Kuzey Kore devlet haber ajansı KCNA’nın bildirdiğine göre Ulusal Havacılık ve Uzay Teknolojileri İdaresi Malligyong-1 uydusunun Salı günü saat 13:42’de Sohae uydu fırlatma tesisinden fırlatıldığını ve saat 13:54’te yörüngeye girdiğini açıkladı.

Fırlatmayı ilk bildiren Güney Kore ve Japonya’daki yetkililer, yörüngeye bir uydu yerleştirilip yerleştirilmediğini hemen doğrulayamadıklarını söylediler.

Kuzey Kore daha önce Japonya’ya 22 Kasım ve 1 Aralık tarihleri arasında bir uydu fırlatmayı planladığını bildirmişti.

Kuzey Kore bu yıl içinde iki kez casus uydu fırlatmayı denemiş ancak başarısız olmuştu. Güney Koreli yetkililer son günlerde Kuzey Kore’nin yakında tekrar denemeye hazır göründüğünü söyledi.

ABD VE JAPONYA FIRLATMAYI KINADI

ABD ve müttefikleri fırlatma nedeniyle Kuzey Kore’yi şiddetle kınadı. Beyaz Saray bunu Birleşmiş Milletler kararlarının “küstahça ihlali” olarak nitelendirdi.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Adrienne Watson yaptığı açıklamada, fırlatmanın “gerilimi arttırdığını ve bölgede ve ötesinde güvenlik durumunu istikrarsızlaştırma riski taşıdığını” söyledi.

Japonya Başbakanı Fumio Kishida fırlatmayı “mümkün olan en güçlü ifadelerle” kınadığını söyledi. “Kuzey Kore’ye karşı zaten güçlü bir protesto yaptık” dedi.

Pyongyang ise bu tür fırlatmaları ABD ve müttefiklerinin ordularına karşı kabiliyetlerini arttırmaya yönelik haklı bir çabanın parçası olarak görüyor ve ABD ve Güney Kore kuvvetlerinin faaliyetlerini izlemek için bir uydu filosu geliştireceğini söyledi.

Salı günü KCNA, Kuzey Kore’nin askeri uydu geliştirme “egemenlik hakkına” sahip olduğunu bildirdi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir