Hulusi Akar, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile bir araya geldi: “Ermenistan’ın uzatılan barış elini bir an önce tutması lazım”

TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve AKP Kayseri Milletvekili Hulusi Akar, temaslarda bulunmak için gittiği Azerbaycan’da Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından kabul edildi.

Aliyev’in Akar başkanlığındaki TBMM Milli Savunma Komisyonu heyetini kabulünde, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki askeri ve savunma sanayi alanındaki ilişkiler ve bölgede yaşanan son gelişmeler ele alındı.

Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Akar, Türkiye ve Azerbaycan’ın 2. Karabağ Savaşı sonrasında da askeri işbirliğini geliştirdiğini bildirerek, “Artık tek yumruk, tek yürek, tek ordu olarak modernizasyon çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Tatbikatlarımızı gerçekleştiriyoruz ve iki ordunun birlikte çalışabilmesi imkanını sağlayacak şekilde gerekli projeleri hayata geçirmiş bulunuyoruz. Savunma sanayi konusunda işbirliğimiz yoğun şekilde devam etmektedir” diye konuştu.Akar, Azerbaycan’a gitti (Fotoğraf: AA)

Akar: Bizim için esas olan barıştır, huzurdur, Kafkasların geleceğidir

Türkiye ve Azerbaycan’ın tek amacının bölgede barış, istikrar ve huzurun sağlanması olduğunu söyleyen Akar, şu değerlendirmede bulundu:

“Ermenistan’ın Azerbaycan’ın uzattığı bu barış elini bir an önce tutması ve bölgeye bir an önce barış ve huzurun gelmesi lazım. Bunun için gayret gösteriyoruz. Çünkü herhangi bir şekilde tahriklerle teşviklerle birtakım yönlendirmelerle yapılacak girişimlerin Ermenistan’a, bölgeye hiçbir şekilde iyilik getirmeyeceğini, insanların hayatını kolaylaştırmayacağını bilmesi lazım. Çünkü bazı ülkeler bir şekilde Ermenistan’a proxy devlet elbisesi giydirmek istiyorlar. Eğer Ermenistan bu yanlış yola girerse 44 günlük savaşta olduğu gibi çok ciddi zarar görür, bedel öder. Buna meydan vermemek lazım. Bizim için esas olan barıştır, huzurdur, Kafkasların geleceğidir”

Akar, Azerbaycan’ın sadece askeri konularda değil, ekonomik konularda da önemli işler başardığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“İnşallah bu birlikteliğimiz ve beraberliğimiz sonsuza kadar devam edecek. Çok önemli işler yaptık. Bundan sonra çok önemli işler yapmaya devam edeceğiz. Sadece Türkiye ve Azerbaycan olarak değil, aynı zamanda Türk dünyasıyla Türk Devletleri Teşkilatı’yla işbirliğimizi sürdürmek suretiyle ülkelerimizin güvenliğini ve savunmasını sağlayacağız.”

Ziyaretlerde Akar’ın yanı sıra Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı, AKP Bursa Milletvekili Refik Özen, AKP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, AKP Bingöl Milletvekili Feyzi Berdibek, CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan, MHP Kahramanmaraş Milletvekili Zuhal Karakoç Dora ve İyi Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş da yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir